type="application/ld+json"> { "@context" : "http://schema.org", "@type" : "Organization", "name" : "EEG Biofeedback Gabinet Terapii", "alternateName" : "EEG Biofeedback", "url" : "https://eegbiofeedback-terapia.pl/", "logo" : "https://eegbiofeedback-terapia.pl/lib/mcp84o/logo-l6t6la2t.png", "sameAs" : [ "https://www.facebook.com/biofeedback.Edyta.Linkiewicz"], "contactPoint" : [ { "@type" : "ContactPoint", "telephone" : "+48 602 222 804", "contactType" : "customer service" } ] }
26 kwietnia 2022
EEG aktywności mózgu - fale mózgowe

To, jak funkcjonuje mózg można ocenić na podstawie pomiaru jego aktywności elektrycznej.

Neurony komunikują się ze sobą za pomocą impulsów elektrycznych. Wykorzystują do tego substancje chemiczne, zwane neurotransmiterami (są nimi np. kojarzone z podnoszeniem poziomu szczęścia serotonina i dopamina). Reakcje te zachodzą na styku komórek nerwowych w miejscach zwanych synapsami.

 

Obrazem aktywności elektrycznej mózgu są fale o różnym zakresie i częstotliwości. Poszczególne fale nie są z gruntu ani dobre, ani złe. Po prostu odmienne fale towarzyszą wykonywaniu odmiennych czynności.
Każda z fal w określonych warunkach jest prawidłowa, w innych może być niekorzystna Elastyczny i wydajny mózg umie szybko zmieniać zakresy częstotliwości fal w zależności od wymaganego zadania. Typowym pasmom częstotliwości odpowiadają określone stany psychiczne.

 

Przyjrzyjmy się zakresom fal po kolei.

 

 

Wyróżniamy następujące fale mózgowe:


Delta  1–4 Hz

 

fala wolna, a własciwie najwolniejsza, która dominuje u niemowląt i podczas snu.  

Fale te obserwujemy  u niemowląt w stanie czuwania, u dzieci mających problemy z uczeniem się i osób z uszkodzeniem mózgu.

Fale delta są zsynchronizowane i najwolniejsze spośród wszystkich fal. Występują podczas głębokiego snu, w czasie regeneracji
organizmu, uwalniania do krwi hormonu wzrostu (GH), hormonu sterydowego DHEA oraz melatoniny odpowiedzialnej za regulację tzw. zegara biologicznego.

 

Prawidłowe zakresy świadczą o synchronizacji generowanych fal i właściwym funkcjonowaniu mózgu, natomiast zakresy zbyt niskie lub zbyt wysokie sygnalizują zaburzenia.

Rejestrowanie fal Delta podczas czuwania może oznaczać obecność zmian patologicznych.  Należy jednak pamietać, aby przy ocenie prawidłowosci zakresów fal brać pod uwagę wiek badanej osoby.

 

 

Theta  4–8 Hz

 

 fala wolna, powstaje we wzgórzu i układzie limbicznym. Theta związana jest zwydobywaniem informacji z pamięci oraz ze zdolnością do kontroli reakcji na bodźce. Dominuje od 6. miesiąca życia do 6–7 lat. Wysoki potencjał tej fali jest związany z brakiem skupienia, dekoncentracją ,rozkojarzeniem, rozmyślaniem, a tym samym z mniejszą aktywnością umysłową.   Występuje podczas bardzo głębokiej relaksacji, a także w senności - na granicy snu i jawy. 

Nadmierne ilości fal Theta są typowe dla osób z zespołem zaburzeń uwagi lub mikro uszkodzeń mózgu.

Bardzo duży nadmiar tej fali charakterystyczny jest dla depresji, zamkniętych uszkodzeń głowy oraz epilepsji.

 


Alpha  8–12 Hz

 

fala wolna. Fale Alpha dzielimy na niskie Alpha (8–10 Hz) i wysokie Alpha (10–13 Hz). 

Amplituda Alpha rośnie przy oczach zamknietych, zwłaszcza w płatach ciemieniowym i potylicznym.

Alpha to stan odpoczynku mózgu tuż przed i po wykonaniu zadania.

Fale Alpha związane są z wysokim poziomem kreatywności i aktywności umysłowej.

 

SMR 12–15 Hz

 

 inaczej rytm sensomotorycznynazywany jest też wolną beta. Należy do fal szybkich. Amplituda SMR wzrasta podczas odpoczynku, gdy jesteśmy nieruchomi, odprężenia i relaksacji mięśni. Związana jest ze stanem psychicznego spokoju, z namysłem poprzedzającym działanie. Ważne jest trenowanie tego rytmu u osób, które mają problemy z nadpobudliwością lub impulsywnością

 

Beta  15–22 Hz

 

często nazywana Beta 1. Fala szybka, związana z rozwiązywaniem problemów (np. zadań matematycznych), większą koncentracją uwagi i skupieniem.

Potrzebna jest przy aktywności, działaniu, myśleniu, tempie pracy, precyzji wykonania.

Rytm Beta 1 to nasze codzienne funkcjonowanie.

 

HiBeta 23–34 Hz

 

fala bardzo szybka.

Zwiazana jest z intensywnym, nieproduktywnym wysiłkiem intelektualnym, pobudzeniem, z silnymi emocjami, napięciem, stresem, niepokojem. 

 

 

Gamma 38-42 Hz

 

jest to tzw. rytmSheera, powiązany ze stanem szczytowej sprawności i występujący w czasie skrajnych wrażeń, przeżyć.

 

___________________________________________________

 

dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Terapia EEG Biofeedback

Umów wizytę

Copyright EEG Biofeedback-Gabinet Terapii 2022