type="application/ld+json"> { "@context" : "http://schema.org", "@type" : "Organization", "name" : "EEG Biofeedback Gabinet Terapii", "alternateName" : "EEG Biofeedback", "url" : "https://eegbiofeedback-terapia.pl/", "logo" : "https://eegbiofeedback-terapia.pl/lib/mcp84o/logo-l6t6la2t.png", "sameAs" : [ "https://www.facebook.com/biofeedback.Edyta.Linkiewicz"], "contactPoint" : [ { "@type" : "ContactPoint", "telephone" : "+48 602 222 804", "contactType" : "customer service" } ] }

Trzecie spotkanie poświęcone jest przeprowadzeiu testów neuropsychologicznych.

Testy te przeprowadzone na początku i końcu serii sesji biofeedback ułatwiają ocenę postepów Pacjenta. Poprzez testy oceniamy funkcje wykonawcze: hamowanie (samokontrola), elastyczność poznawcza, pamięć operacyjna oraz szybkość przetwarzania.

  • Hamowanie umożliwia koncentrację i utrzymanie uwagi na zadaniu oraz ustalanie priorytetów działań, mimo rozpraszających bodźców. Hamowanie to również zdolność do samokontroli. Pozwala nam zatrzymać się i pomyśleć, zamiast działać pod wpływem impulsu. Dzięki temu możemy dosłownie wyhamować impulsywne reakcje.
  • Elastyczność poznawcza to umiejętność świadomego przerzucania swojej uwagi pomiędzy poszczególne zadania. Umożliwia skierowanie uwagi na bodźce istotne i ignorowanie bodźców nieistotnych, dzięki czemu możemy dostosować się do zmieniającej się sytuacji. Elastyczność poznawcza pozwala nam wychwytywać błędy i je korygować, rewidować naszą wiedzę w odniesieniu do nowych informacji i doświadczeń, ale też przyjąć inną perspektywę.
  • Pamięć operacyjna umożliwia „podręczne” przechowywanie i przetwarzanie informacji które są akurat przydatne do wykonania zadania. Pamięć operacyjna kieruje rozdzielaniem zasobów poznawczych. Pamięć ta jest przydatna, gdy wracamy do dalszej lektury książki, przerwanej krótką rozmową telefoniczną.
  • Szybkość przetwarzania – czas odbioru, przetwarzania (zrozumienia) i odpowiedzi na otrzymywane informacje. Im wyższa szybkość przetwarzania, tym bardziej efektywny jest proces myślenia i uczenia się.

 

Testy neuropsychologiczne

Sesje powinny odbywać się w miarę możliwości regularnie dwa, trzy razy w tygodniu. Jedna sesja trwa około 40 - 60 minut - są to kilkuminutowe rundy treningu biofeedback przedzielone krótkimi przerwami.

Po 10 sesjach robimy krzywą nauki, a po 30 powtarzamy testy neuropsychologiczne, co pozwala nam ocenić postępy pacjenta i podjąć decyzję o kontynuowaniu dotychczasowych działań lub ich korektę. 

 

Powyżej zostało opisane standardowe działanie, należy jednak zaznaczyć, że jest ono modyfikowane w zależności od potrzeb i możliwości Pacjenta.

Przebieg sesji

Na drugim spotkaniu omawiamy wyniki badania QEEG oraz ankiety subiektywnej. Na podstawie badania QEEG oraz obszarów mózgu, które należy trenować według ankiety subiektywnej, ustalamy cele treningowe i dobieramy protokół treningowy. Tylko współwystępowanie symptomów pochodzących z ankiety/wywiadu  z symptomami wykrytymi w badaniu QEEG stanowi przesłankę do rozpoczęcia terapii.

 

Planowanie terapii

Przygotowanie się do badania QEEG nie jest skomplikowane,  wymaga jednak przestrzegania poniższych reguł:

• Na badanie przychodzimy wsypani. 

• W dniu, w którym będzie wykonywane badanie nie spożywamy produktów, które są pobudzające (kawa, zielona herbata, yerba mate, napoje energetyczne, alkohol).

• Przed badaniem dobrze jest spożyć posiłek tak, żeby żołądek nie był pusty. Nie należy również za bardzo się objadać, ponieważ istnieje możliwość że będziemy senni podczas badania.

• Przed badaniem należy umyć włosy i nie stosować żadnych odżywek czy lakierów. Lakier czy odżywka na włosach może spowodować trudności w uzyskaniu prawidłowych pomiarów.

• Jeżeli ktoś zażywa jakieś leki, należy o tym poinformować przed badaniem.

• W trakcie badania należy wyłączyć telefon komórkowy. 

Przygotowanie do badania

 

Przed przystąpieniem do treningu wykonujemy analizę aktywności mózgu poprzez wykonanie mini QEEG - mapy mózgu czyli serii pomiarów przy oczach zamkniętych, otwartych oraz przy wykonywaniu zadania, Pomiaru dokonuje się za pomocą elektrod przyklejanych do głowy za pomocą pasty przewodząco-klejącej oraz elektrod usznych w postaci klipsów, które przypinane są do płatków usznych.  Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne.

Na pierwszym spotkaniu przeprowadzany jest również wywiad z pacjentem lub rodzicem, jeżeli pacjentem jest dziecko. Dodatkowo, przed spotkaniem, na którym będzie przeprowadzane badanie QEEG należy wypełnić ankietę zawierającą 143 pytania. Na podstawie ankiety ustalone zostaną prawdopodobne obszary mózgu, które należy trenować, a które wynikają ze zgłaszanych symptomów/zaburzeń.

Pobieramy plik „Ankieta subiektywna ”, drukujemy, wypełniamy zgodnie z instrukcją

i przynosimy na spotkanie, na którym będzie przeprowadzane badanie QEEG.

 

Pierwsze spotkania

dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Terapia EEG Biofeedback

Umów wizytę

Copyright EEG Biofeedback-Gabinet Terapii 2022